Neocaridina denticulata
29. 1. 2009
Akvárium:
Tyto krevetky nejsou nijak náročné na prostor a i v 10l akváriu se brzy zabydlí. Malá akvária však mají řadu nevýhod z nichž nejzávažnější jsou rychlé změny kvality vody a její teploty v takto malém objemu. Zde by se asi dalo říct,čím větší,tím lepší.Větší akvária též poskytnou více prostoru ostatním obyvatelům akvária. Osobně chovám tyto krevetky ve 40l akváriu a považuji to alespoň v mých podmínkách za dostačující. Větší by bylo určitě lepší,ale zabírá víc prostoru a je třeba si uvědomit,že i něco váží,takže kam ho dát?
Voda:
Teplota vody vyhovuje v rozmezí asi 18-24st.C. Krevetky však bez újmy přežijí i relativně velké odchylky od těchto hodnot.Tvrdost ani pH není,pokud použijeme vodu z městského vodovodu, problém.Nejvážnější nebezpečí představuje chlór,který je pro krevetky smrtelný.Proto musíme nechat vodu před použitím do akvária odstát den či dva,pak ji teprve můžeme použít na výměnu či dolití odpařené vody.
Zařízení nádrže:
Dle mého názoru je nejdůležitější dát do akvária nějakou rostlinu. Zde bych doporučil jávský mech,který skýtá dostatek prostoru na úkryt mladých jedinců,či jedinců ve svleku,kdy jsou naprosto bezbranní.Též na něm mohou růst řasy,které krevety požírají. Při výběru rostlin jen dbáme na to,aby se jim dařilo v poskytnutých podmínkách.Akvaristická literatura jistě poskytne každému dost inspirace pro optimální výběr.
Dno-zde stojíme před volbou mezi holým dnem nebo akvarijním štěrkem.Holé dno se dobře čistí(čistota je v chovu krevetek základem všeho úspěchu),štěrkové dno naopak poskytuje velkou plochu pro růst mikroorganismů a řas,jež opět slouží jako potrava a dále,což je důležité pokud krevety chováme společně s rybami,úkryty pro malé krevetky,které měří pod 5mm takže pokud použijeme štěrk o zrnitosti 0,5-1cm poskytneme jim obrovskou plochu,kam ovšem ostatní obyvatelé nemohou.Dále je štěrkové dno jistě hezčí a lze do něj zasadit rostliny.Osobně již dno nepoužívám,z již zmíněného důvodu.
Filtr-Volíme takový,který nám krevetky nevysaje,takže nejvhodnější je obyčejný molitanový filtr napojený na vzduchovací čerpadlo.Opět poskytuje velkou plochu pro růst mikroorganismů jež mohou sloužit jako potrava,ale hlavně příznivě ovlivňují kvalitu vody. Sám filtr nepoužívám,ale o to nutnější je pravidelná výměna části vody za novou odstátou.Dále je nutné pravidelně odsávat zbytky nečistot ze dna hadičkou či odkalovacím zvonem.
Topítko-jelikož stačí běžná pokojová teplota,není nezbytně nutné,každopádně je vhodné ho mít a případně ohřívat vodu alespoň na 20stC.Rozhodně doporučuji topítko s termostatem. K měření teploty pak používáme nejrůznější teploměry.
Osvětlení-takové,které zaručí dobrý růst rostlin.
Ostatní zařízení-kameny,kořeny volíme tak,aby neovlivňovaly kvalitu vody.
Krmení:
Řasy,vločková a tabletová krmiva pro akvarijní ryby v množství,jaké krevety rychle spotřebují,aby se nám zbytečně nekazila voda.
Ostatní spolubydlící:
Je to možné,sám jsem choval krevety s neonkami a ancistrusem(jeho anatomická stavba zřejmě neumožňuje úspěšný lov krevet i přes jeho velikost,na druhou stranu,jakožto účinný požírač řas je potravním konkurentem krevet).Neviděl jsem sice přímo,že by neonky nějakou krevetu snědly,ostatně dospělá kreveta měří kolem 3 cm,ale mladé krevetky měří pod 5mm. Co z toho plyne?Jen malé rybky a hodně úkrytů pro mladé krevetky,především štěrkové dno.
Odchov:
Pokud nevystavíme krevetky nějakým extrémům a pokud budeme mít pár,je jen otázkou času než se dočkáme mláďat. Dospělá samice je asi o půl cm větší než samec,zavalitější a někdy můžeme vidět tvořící se jikry v horní části hrudníku. Po oplození nosí samička jikry přichycené na zadečku(viz fotogalerie) až do jejich vylíhnutí. Sameček je menší,drobnější a má relativně delší tykadla v porovnání s jeho tělem.Též se mi zdá,že jsou aktivnější a častěji proplouvají nádrží. Určit pohlaví u dospělých krevet není problém,komplikovanější to už je, pokud chováme různé generace společně,protože zvlášť mladé samičky mohou připomínat starší samce.Jinak dospělci neohrožují nově narozené krevety a proto je můžeme bez obav chovat společně.
Někteří chovatelé uvádějí možnost křížení různých barevných variet.Z toho důvody bychom je neměli chovat společně.
Závěrem: Krevetky neocaridina sp. „glass shrimp“ nevynikají zrovna svým zbarvením,přesto jsou to živí a nenároční chovanci,na které se jen tak neomrzí dívatJ